Минулого літа, очільниця TheПТУ Алла Кудзієва, проводила дослідження нідерландських освітніх закладів креативних напрямків, для молоді і юнацтва. Три з половиною місяці було покладено на аналітику і написання грантової заяви. За запитом першого креативного кампусу України – Art-Zavod Platforma, було розроблено проект альтернативного навчального центру, до грантової подачі в програму Спілки Підприємців Нідерландів та Посольства Нідерландів. Команда TheПТУ очолила розробку проекту та дослідження. Разом з маркетинг директором AZP, Сергієм Соколовим, було сплановане детальне і цілеспрямоване відрядження. За декілька тижнів було проведено більше 15 зустрічей, багато годин перемовин, і сотні разів презентована програма центру.

Аналіз українського ринку виробництва легкої промисловості, реалії навчання в ПТУ, дуже дивували нідерландських колег. Та відкритість національності та пройдений вже етап кардинальної освітньої реформи, дали нам неймовірний зворотній зв’язок. З кожним новим знайомством, керівником технічного чи креативного закладу, ми редагували написану програму. Вдосконалювали свої інструменти, отримуючи неймовірні поради від викладачів Design Academy Eindhoven та Eindhoven University of Technology. Представники Dutch Design Week були в захваті від українського таланту.

Того гранту не було отримано. Але аналітика принесли велику користь і її висновки і результати вже адаптовані в програму TheПТУ.

Декілька висновків та корисних ідей нижче за текстом:

Менторська програма
Ключовою зміною в реформі Голландії стала заміна вчителя на ментора. Зі штатного складу майже вилучена професія Викладач. На заміну приходить тимчасовий ментор, людина яка працює прямо зараз за тією професією, якої навчає. І ментор вже не навчає, а ділиться досвідом і власними схемами. В цьому ракурсі старший експерт лише пропонує учню скористатися своїм досвідом, і на його основі, можливо, вигадати наступний крок цього спільного досвіду. Така система робить викладача і інформацію відповідним до сьогоденного запиту. Особлива перевага менторського викладання — стимуляція новаторських ідей. Ця деталь має стати серйозною мотивацією для України, бо тільки інновація дозволить нам не покроково, а одним ривком вивести країну на перші щаблини в світі.

Ризикована ставка на креативні індустрії
Нідерланди, слідом за Англією, стратегію майбутнього розвитку побудували на креативних індустріях. Для України це здається неможливим. Але досвід міста Ейндховена довів — ставка влучна і креативні представники дійсно спроможні змінити економіку. Трохи детальніше про феноменальне місто можна прочитати за посиланням в wiki. Коротко — кинуте місто, в якому всі будівлі виключно індустріальні, креативщики зі всього світу зробили всесвітньовідомим, та в ньому сьогодні обертається 40% бюджету всієї країни. (Задля інфо: в багатьох містах України кількість кинутих індустріальних будівель перевищую 50% від усього міста. ПТУ не виключення)

Навчання в лабораторії
Нідерландські програми все більш формуються в лабораторії. Реальні і віртуальні лабораторії. Ціль — навчання має шукати нове і створювати. Такі експерименти в першу чергу цікавіші для учнів, та мотивують дітей до мислення та виходу за рамки існуючого.

Україна повинна мати своє.

Якими б не здавалися смачними і геніальними досвіди інших країн, перше раціональне рішення повинно бути — адаптація для України. Дослідження і показники успіху у колег з зовсім іншими потребами економіки та ментальністю, неможливо просто перенести на інших. Сторонні програми мають бути розбиті на етапи, а етапи будуватися на дефіцитах. Щоб в погоні за трендовими проявами реформ екологічних і соціальних, ми встигли згадати, що перша потреба українців — лікувати і будувати економіку. І не стидатися того, а невпинно напрацьовувати.»